Třeboň INFO.CZ / Názory a stanoviska / Cyklistická sezóna končí - zpráva MěP a MěÚ Třeboň

Cyklistická sezóna končí - zpráva MěP a MěÚ Třeboň

Cyklisté v našem městě

Sezóna pomalu končí a je čas na krátké vyhodnocení jednoho z hlavních jevů, kterým je cyklistika. Třeboň je vyhlášeným cyklistickým městem, zaslechli jsme i přirovnání Český Amsterdam. Pravdou je, že v posledních letech k nám kromě lázeňských hostů v sezóně jezdí především cyklisté. A to ve značném množství.

Jsme vyhlášeni vhodným terénem pro méně náročnou cyklistiku, náš rovinatý ráz krajiny láká k cyklistice rodiny s dětmi, seniory, firemní či školní skupiny. A nápor cyklistů s sebou do našeho města kromě zřejmých výhod přináší i negativní jevy v podobě cyklistů, kteří svým chováním způsobují problémy. Jedná se především o porušování dopravních předpisů, z nichž prim hraje jízda po chodníku, dále jízda bez osvětlení, jízda vedle sebe na frekventovaných komunikacích, jízda přes přechody a další. Reakcí na jejich chování byla i určitá averze části místních občanů. V té souvislosti je však třeba zmínit i fakt, že na přestupcích se podíleli bohužel i cyklisté místní.

Na přestupky cyklistů se proto v letošním roce během prázdninových měsíců strážníci Městské policie silně zaměřili a zjištěné přestupky řešili. Méně závažné přestupky domluvou a jakousi osvětou, závažnější nebo opakované se neobešly bez udělení pokuty. Činnost strážníků byla nakonec tak intenzivní, že jí zaznamenala i média a reportáž z Třeboně týkající se cyklistiky zařadily do svých vysílání všechny hlavní televizní stanice, připojily se i některé rozhlasové.

I díky těmto zveřejněným informacím bylo patrné, že cyklisté si začínají uvědomovat svou odpovědnost a výsledkem bylo určité zlepšení, kdy v druhé půli srpna ubyl počet zjištěných přestupků cyklistů. Při své činnosti jsme zaznamenali i okamžiky, kdy před vjezdem do centra cyklisté z kol raději slézali s tím, že v Třeboni se strážníci jejich chování hodně věnují.

Přes negativní jevy bychom neměli být slepí i před těmi pozitivními. Mezi ně je třeba zařadit minimum nehod s účastí cyklistů. S tím je třeba uvést i fakt, že nelze všechny cyklisty vidět jen přes nevhodné chování části z nich a uvědomit si, že většina se snaží chovat ohleduplně a dodržovat předpisy. Právě třeba malý počet nehod cyklistů tuto skutečnost potvrzuje.

Problematikou cyklistů se na svých jednání zabývala Komise ochrany veřejného pořádku a dopravy, stejnou problematikou se pravidelně zabývalo vedení města. Po vyhodnocení sezóny přijdou určitě podněty na různá opatření a zlepšení podmínek z pohledu cyklistiky. Nicméně základem je dodržování předpisů a k tomu přiřazená vzájemná ohleduplnost.

Cyklisté jsou do Třeboně zváni snad na všech webových stránkách místních ubytovacích zařízení, ale i na stránkách věnujících se Třeboni a stali se nedílnou součástí života v Třeboni. Měli bychom se proto k cyklistům chovat jako vstřícní hostitelé a zároveň od nich vyžadovat přístup slušně vychované návštěvy.

Vladimír Školka, Vrchní strážník, Městská policie Třeboň
Ing. Petra Jánská, Tajemnice, Městský úřad Třeboň

Komentář

Článek "Cyklistická sezóna končí - zpráva MěP a MěÚ Třeboň" zatím nemá komentář. Přidejte vlastní komentář.

Vložit komentář:
 
Je nutné vyplnit všechny položky. Zobrazte "Náhled" a zkontrolujte text. Pak je třeba zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.
 

Nejnovější články

Třeboňský maraton, půlmaraton, 10km - říjen 2020

Compressport Třeboňský maraton se běží 24. 10. 2020.

Kino v Třeboni - program prosinec 2019

Třeboň: kino Světozor a kino Aurora.

Cyklistická sezóna končí - zpráva MěP a MěÚ Třeboň

Cyklistická sezóna 2019 v Třeboni končí. Zpráva Městské policie a Městského úřadu v Třeboni.

Kino Třeboň - program listopad 2019

Program kina v Třeboni v listopadu 2019. Kino Světozor a kino Aurora.

Pravidelné bohoslužby

Pravidelné bohoslužby v Třeboni.


Tip na ubytování

Schwarzenberský seník Vybavení interiérů v pokojích a apartmánech Ložnice ve Schwarzenberském seníku

Schwarzenberský seník Ubytování v Třeboni


Reklama


Burčák od Znovínu Znojmo v Třeboni.

Bleskově

Linka 156

Říjen 2019 na lince 156

Noviny Městské policie, říjen 2019

Září 2019 na lince 156

Noviny Městské policie, září 2019

Počasí

Kontakty

ODEON a.s.

Provozovna Třeboň
Novohradská 224
379 01 Třeboň II
Napište nám
www.odeon.cz

Třeboň INFO.CZ :: Provozovatel ODEON a.s.