Novodobá historie Vratislavského domu
- 1901 zakoupili Vratislavský dům manželé Jan a Matylda Tesařovi, kteří opatřili průčelí párem dřevěných výloh Závodu koloniálního a lahůdkářského a obchodu U města Paříže.
- 1930 přešla polovina budovy po Matyldě na Jana Tesaře staršího.
- 1948 získali třetinové vlastnické podíly Marie Broukalová, Božena Dušková a Dr. Jan Tesař.
- 1960 se Vratislavského domu zmocňuje stát a následuje 40 let úpadku. Do 80-tých let fungovala v přízemí prodejna potravin lidově nazývána podle svých provozovatelů „U Hrubejch“.
- 1980 dochází na podnět státní památkové péče k odstranění dřevěných výkladců ještě z doby Rakouska-uherska
- 1991 ruinu Vratislavského domu restituovali potomci bývalých vlastníků. Ti provedli nevyhnutelnou opravu střechy, která byla stejně jako zbytek domu v havarijním stavu.
- 1999 majitelem Vratislavského domu se stali manželé Formánkovi, kteří na základě stavebně historického průzkumu a vlastního pátrání zahájili rroku 2001realizovat projekt celkové rekonstrukce. Zachránili a zvýraznili všechny dochované architektonicky cenné prvky Vratislavského domu a změnili vnitřní dispozici domu a důsledně zavedli název Vratislavský dům.
- 2016 kupuje Vratislavský dům společnost ODEON a.s, se sídlem v Brně, Josefská 425/25, která změnila interiéry a provedla jen drobné opravy, rekonstrukci toalet a kuchyně a na místo nálevny se ve sklepení zřizuje Akvárium se sladkovodními, třeboňskými rybami.
- V současné době je ve Vratislavském domě nájemníky provozován penzion, restaurace, akvárium a kadeřnictví.
Komentář